I 190 NB over ST 12 NB & Ramp B
Fair Condition49 years old26,688 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | I-190 Nb/12 & Ramp B |
| Carries | I 190 NB |
| Crosses | ST 12 NB & Ramp B |
| Coordinates | 42.29611, -71.80236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 770.0 ft (234.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 4083.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,688 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441241XFDOTNBI |