ST 1 A/dedham ST over Rr Pcrr (abandoned)
Poor Condition136 years old8,078 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | .2 Mi N Of Rt140/east ST |
| Carries | ST 1 A/dedham ST |
| Crosses | Rr Pcrr (abandoned) |
| Coordinates | 42.06977, -71.32399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 661.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1890 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,078 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W460043MADOTNBI |