Us-2|us-41 over Bark River
Good Condition95 years old7,896 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 1.8 Mi NE Of Bark River |
| Carries | Us-2|us-41 |
| Crosses | Bark River |
| Coordinates | 45.72096, -87.27144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 110.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,896 (2007) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002080 |