Route 533 over Ford River
Fair Condition68 years old1,487 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 6 Miles W Of Escanaba |
| Carries | Route 533 |
| Crosses | Ford River |
| Coordinates | 45.75510, -87.20261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 394.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,487 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002135 |