I-69 NB over Battle Creek River
Fair Condition65 years old15,549 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 0.5 Mi S Of M-50 |
| Carries | I-69 NB |
| Crosses | Battle Creek River |
| Coordinates | 42.54740, -84.82072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 202.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,549 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002238 |