I-69 NB over Charlotte Southern Rr
Good Condition65 years old16,775 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | E Lts Of Charlotte |
| Carries | I-69 NB |
| Crosses | Charlotte Southern Rr |
| Coordinates | 42.55743, -84.82074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 143.4 ft (43.7 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 786.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,775 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002249 |