M-50 over I-69
Fair Condition55 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | E Lts Of Charlotte |
| Carries | M-50 |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.55313, -84.82075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 1102.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2013) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002257 |