I-69 SB over Battle Creek River
Fair Condition55 years old15,549 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 0.5 Mi S Of M-50 |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | Battle Creek River |
| Coordinates | 42.54728, -84.82118 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 201.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,549 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002243 |