I-69 SB over Charlotte Southern Rr
Fair Condition55 years old16,775 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | E Lts Of Charlotte |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | Charlotte Southern Rr |
| Coordinates | 42.55751, -84.82114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 850.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,775 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002250 |