Otto Road over I-69
Fair Condition37 years old27,800 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 1.5 Mi NE Of Charlotte |
| Carries | Otto Road |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.58975, -84.79785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 273.0 ft (83.2 m) |
| Max Span | 133.5 ft (40.7 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1048.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,800 (1982) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002270 |