I-69 SB over Packard HWY
Fair Condition37 years old14,585 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | NE Limit Of Charlotte |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | Packard HWY |
| Coordinates | 42.58212, -84.81689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 478.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,585 (2007) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002269 |