I-69 NB over I-69 Bl
Fair Condition37 years old14,585 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | NE Limit Of Charlotte |
| Carries | I-69 NB |
| Crosses | I-69 Bl |
| Coordinates | 42.57565, -84.81905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 268.4 ft (81.8 m) |
| Max Span | 152.9 ft (46.6 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 1529.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,585 (2007) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002266 |