David HWY over Libhart Creek
Good Condition10 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 2 Mi S Of Ionia 4.6 Mi E |
| Carries | David HWY |
| Crosses | Libhart Creek |
| Coordinates | 42.92926, -84.98194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 188.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004022 |