Reeder Road over Libhart Creek
Poor Condition51 years old152 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 2.0 Miles South Of Lyons |
| Carries | Reeder Road |
| Crosses | Libhart Creek |
| Coordinates | 42.94369, -84.96253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 227.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 152 (2008) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004085 |