T 410 over Jud Ditch # 75
Good Condition47 years old36 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi N Of Jct Csah 23 |
| Carries | T 410 |
| Crosses | Jud Ditch # 75 |
| Coordinates | 48.10794, -96.86845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 153.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60528 |