Csah 67 over Co Ditch # 7
Fair Condition59 years old77 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct CR 230 |
| Carries | Csah 67 |
| Crosses | Co Ditch # 7 |
| Coordinates | 48.13705, -96.85028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 69.2 ft (21.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 206.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60514 |