T 410 over Co Ditch # 7
Good Condition31 years old16 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.9 Mi N Of Jct Csah 69 |
| Carries | T 410 |
| Crosses | Co Ditch # 7 |
| Coordinates | 48.14847, -96.86854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 135.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60536 |