T 407 over Co Ditch # 7
Fair Condition59 years old68 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.4 Mi S Of NW Cor. Sec |
| Carries | T 407 |
| Crosses | Co Ditch # 7 |
| Coordinates | 48.13169, -96.84688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 279.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60513 |