Csah 32 over Bnsf Rr
Fair Condition41 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At Western AVE |
| Carries | Csah 32 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 44.96532, -93.11741 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 342.8 ft (104.5 m) |
| Max Span | 109.3 ft (33.3 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 2184.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62541 |