Msas 214 over Bnsf Rr
Good Condition34 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct Como AVE |
| Carries | Msas 214 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 44.96509, -93.11613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 1032.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62542 |