Msas 282 over US 52 (lafayette)
Fair Condition53 years old275 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.3 Mi S Of Jct TH 56 |
| Carries | Msas 282 |
| Crosses | US 52 (lafayette) |
| Coordinates | 44.92229, -93.06656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.6 ft (65.7 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 847.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62044 |