US 52 over Concord ST (th 156)
Fair Condition54 years old66,460 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct TH 156 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Concord ST (th 156) |
| Coordinates | 44.92736, -93.06976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.3 ft (83 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Area | 2548.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,460 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62045 |