Csah 53 over Bnsf Rr
Fair Condition56 years old12,626 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct Msas 164 |
| Carries | Csah 53 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 44.96584, -93.12634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.6 ft (71.2 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 2043.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,626 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62523 |