Three Mile Lake RD over Macon Lake
Good Condition52 years old380 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 3 T17n R 3w B |
| Carries | Three Mile Lake RD |
| Crosses | Macon Lake |
| Coordinates | 33.35820, -90.49107 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 536.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000002 |