Is 435 N over Cst Front ST
Fair Condition58 years old39,577 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 30 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 N |
| Crosses | Cst Front ST |
| Coordinates | 39.13005, -94.49881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 790.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,577 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 1375 |