Is 435 S over Up Rr
Fair Condition58 years old42,076 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 30 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 39.12562, -94.49688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 534.1 ft (162.8 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 2767.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,076 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 1376 |