Is 435 S over Up Rr Kct Rr
Poor Condition58 years old42,076 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 31 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 S |
| Crosses | Up Rr Kct Rr |
| Coordinates | 39.11441, -94.48640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 967.8 ft (295 m) |
| Max Span | 156.5 ft (47.7 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 4749.5 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,076 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1381 |