Is 435 N over Big Blue Rvr
Fair Condition58 years old39,577 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 30 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 N |
| Crosses | Big Blue Rvr |
| Coordinates | 39.11875, -94.48940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 883.9 ft (269.4 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 4337.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,577 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 1380 |