Wilson AVE E over Is 435
Fair Condition58 years old5,430 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 31 T 50 N R 32 W |
| Carries | Wilson AVE E |
| Crosses | Is 435 |
| Coordinates | 39.10946, -94.48599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 891.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,430 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1406 |