Is 435 N over Up Rr Kct Rr
Fair Condition58 years old39,577 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 31 T 50 N R 32 W |
| Carries | Is 435 N |
| Crosses | Up Rr Kct Rr |
| Coordinates | 39.11442, -94.48604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 929.1 ft (283.2 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 4559.5 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,577 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 1382 |