7586 over Camp Br
Fair Condition31 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 33 T 39 N R 29 W |
| Carries | 7586 |
| Crosses | Camp Br |
| Coordinates | 38.10558, -94.11284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25113 |