E Terminal DR over Parking Lot Access
Good Condition28 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 656 T 46 N R 6 E |
| Carries | E Terminal DR |
| Crosses | Parking Lot Access |
| Coordinates | 38.73581, -90.35381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1005.9 ft (306.6 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 5273.5 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29319 |