Ramp A over No Feature
Fair Condition38 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2524 T 46 N R 6 E |
| Carries | Ramp A |
| Crosses | No Feature |
| Coordinates | 38.74083, -90.36468 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 568.9 ft (173.4 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 1057.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13677 |