Ramp D over Lambert Intl DR
Fair Condition38 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2524 T 46 N R 6 E |
| Carries | Ramp D |
| Crosses | Lambert Intl DR |
| Coordinates | 38.74112, -90.36490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 528.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13678 |