Collector DR over Airflight DR
Fair Condition57 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2524 T 46 N R 6 E |
| Carries | Collector DR |
| Crosses | Airflight DR |
| Coordinates | 38.74043, -90.36581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 1339.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13680 |