US 36 W over Missouri Rvr
Fair Condition43 years old7,234 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 19 T 57 N R 35 W |
| Carries | US 36 W |
| Crosses | Missouri Rvr |
| Coordinates | 39.74874, -94.85785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1717.8 ft (523.6 m) |
| Max Span | 424.9 ft (129.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 6806.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,234 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3050 |