RD 796 over South Loup River
Good Condition38 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 5n 5w Of Callaway #516 |
| Carries | RD 796 |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.36400, -100.02030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 209.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002115405 |