Road 419 over South Loup River
Good Condition86 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 5w 5.2n Of Callaway #517 |
| Carries | Road 419 |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.36760, -100.02590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 144.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002122510 |