Fas 1650 over Powell Canyon
Fair Condition60 years old250 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | Jct N21/n92 1.5s 21.5w |
| Carries | Fas 1650 |
| Crosses | Powell Canyon |
| Coordinates | 41.37930, -100.05020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 133.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002125205 |