Finchville RD over South Loup River
Good Condition11 years old15 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 8w 5n Of Callaway #457 |
| Carries | Finchville RD |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.36720, -100.08300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002131905 |