DR 420 over South Loup River
Good Condition35 years old5 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Custer |
| Location | 4n 3.5w Of Callaway #515 |
| Carries | DR 420 |
| Crosses | South Loup River |
| Coordinates | 41.35030, -99.99830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 201.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002122705P |