Fas 3130 over Elk Creek
Good Condition38 years old100 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | Jct N9/n35 6.1n 2.4e |
| Carries | Fas 3130 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.38000, -96.68090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 286.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002212205 |