County Highway over Bahama Creek
Good Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 5w 1s Of Hubbard |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Bahama Creek |
| Coordinates | 42.37490, -96.69230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 226.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002200305P |