County Highway over Elk Creek
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | .5s 4.8w Of Jackson |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.43330, -96.66830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 409.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002220715 |