Fas 2815 over Loup River
Fair Condition46 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 7w .9s |
| Carries | Fas 2815 |
| Crosses | Loup River |
| Coordinates | 41.46000, -97.60170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 928.1 ft (282.9 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 2772.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102510 |