Fas 2815 over Columbus Genoa Canal
Fair Condition91 years old360 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 7w .8n |
| Carries | Fas 2815 |
| Crosses | Columbus Genoa Canal |
| Coordinates | 41.48500, -97.59830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 394.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007112520 |