370th RD over Loup River Trib
Good Condition48 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 7.3w .2s |
| Carries | 370th RD |
| Crosses | Loup River Trib |
| Coordinates | 41.47120, -97.60420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 190.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007102515 |