Maclean Avenue over 987dx RTE 987d No Name
Fair Condition95 years old12,605 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.7 Mi W Hillview Res |
| Carries | Maclean Avenue |
| Crosses | 987dx RTE 987d No Name |
| Coordinates | 40.91106, -73.88485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 1148.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,605 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500500 |