RTE I278 over 278i278ix2mr11b
Fair Condition70 years old
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .4 Mi SE I278+bklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 278i278ix2mr11b |
| Coordinates | 40.69926, -73.98454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 121.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230500 |