RTE I278 over Sands Street
Fair Condition70 years old129,323 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .4 Mi SE I278+bklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Sands Street |
| Coordinates | 40.69983, -73.98471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 1039.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,323 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230490 |